Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A sweeping arched headboard gives the fully upholstered Bayford bed an elegant, classic silhouette. For a neatly tailored look, two rows of welt trim accentuate the graceful contours of the headboard. The tapered wood feet are available in Espresso or Smoke finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King and Queen |
| Com | 15 |
| Cubes | 40.54 |
| Date Introduced | October 2018 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B385-012 |
| Fabric Shown | B385-012 |
| Floor To Top Of Side Rail | 18 in and 45.72 cm |
| Interior Bed Height | 18 in and 45.72 cm |
| Kitted Skus | 770FR75, 770H75 |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 77.25 |
| Overall Product Width | 78.5 |
| Pieces Shown | 770FR75 Bayford Footboard/Side Rails and 770H75 Bayford Headboard |
| Product Name Search | Bayford Fabric Panel Bed-California King |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 196.0 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 10.25 in and 26.04 cm |
| Total Shipping Weight | 196.0 |
| Fully upholstered low profile footboard | Yes |
| Upholstered side rails | Yes |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Nail head trim available in place of welt trim | Yes |
| Slat support system | Yes |
| Fully upholstered shaped headboard with inner and outer welt trim border | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.