Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
An upholstered headboard panel on the Cornelia bed adds a modern style to a traditional design with buttonless tufting. Upholstered side panels and footboard add texture that perfectly complements the wood frame and feet in Nebbia finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 32.05 |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B115 |
| Fabric Shown | B115 |
| Finish Shown | WDF – 331 Nebbia |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 331FR01, 331H01 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 64.50 |
| Overall Product Width | 68 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 331FR01 Footboard/Side Rails and 331H01 Headboard |
| Product Name Search | Cornelia Panel Bed-Queen |
| Product Style | Neo Traditional |
| Product Type | Beds |
| Program | Cornelia |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 217.8 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 6 in and 15.24 cm |
| Total Shipping Weight | 217.8 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Available in fabric B115 | Yes |
| Exposed wood feet | Yes |
| Upholstered headboard, side rails and footboard with exposed wood in Nebbia finish | Yes |
| Wood-framed upholstered headboard with buttonless tufted panel | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Top Of Slat | 9 in and 22.86 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 17 |
Reviews
There are no reviews yet.