Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Clean modern lines and elegant button tufting unite in the transitional Derrick tufted bed. A high headboard and footboard give this fully upholstered bed a strong, welcoming presence. The exposed wood feet are available in espresso or smoke finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King, Full and Queen |
| Com | 15.25 |
| Cubes | 62.54 |
| Fabric | B576-002 |
| Fabric Shown | B576-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Interior Bed Height | 29.25 in and 74.3 cm |
| Kitted Skus | 765AR63, 765H63 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 55.63 |
| Overall Product Width | 60.5 |
| Pieces Shown | 765AR63 Derrick Footboard/Side Rails and 765H63 Derrick Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Sizelabel | Full |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fully upholstered side rails | Yes |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered button-tufted headboard and footboard | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 13.50 in and 34.29 cm |
| Interior Bed Depth | 77 in and 195.58 cm |
| Interior Bed Width | 56 in and 142.24 cm |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Top Of Slat | 6.25 in and 15.88 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 81.63 in (207.34 cm) |
| Height | 55.63 in (141.3 cm) |
| Width | 60.5 in (153.67 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.