Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The East Hampton upholstered bed finds the perfect balance between celebrated tradition and understated modernity. A clean minimalist aesthetic combines with refined proportions and graceful curves. On the frame, quartered ash solids and veneers are finished in a subtle Cerused Linen. For a slightly feminine look, inset upholstered panels on the headboard and footboard feature button tufting and welt trim. Muted gray fabric with a subtle weave adds softness and texture.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 74.06 |
| Fabric | B472 |
| Fabric Shown | B472 |
| Finish Shown | WDF – 395 Cerused Linen |
| Floor To Top Of Side Rail | 15.50 in and 39.37 cm |
| Interior Bed Height | 30 in and 76.2 cm |
| Kitted Skus | 395FR66, 395H66 |
| Overall Product Height | 70 |
| Overall Product Width | 85.88 |
| Pieces Shown | 395FR66 Footboard/Side Rails and 395H66 Headboard |
| Product Style | Neo Traditional |
| Product Type | Beds |
| Program | East Hampton |
| Rooms | Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0021.jpg and Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0027.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 287.3 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.75 in and 19.68 cm |
| Total Shipping Weight | 287.3 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exposed wood-framed headboard and footboard with inset upholstered panel with button-tufting and welt | Yes |
| Ash wood-framed headboard and footboard, along with side rails and feet in Cerused Linen finish | Yes |
| Headboard curves slightly inward, creating a shelter effect | Yes |
| Wood veneered side rails | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 87.13 in (221.31 cm) |
| Height | 70 in (177.8 cm) |
| Qty On Hand | 32 |
| Width | 85.88 in (218.14 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.