Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The East Hampton nightstand maintains a minimalist sensibility, while its elegant lines and refined proportions reveal a subtle sophistication. Achieved through meticulous craftsmanship, a Cerused Linen finish highlights the linear wood grain of the quartered ash veneers. Shaped in rectangles with a gentle concave form, the hardware is forged in die-cast nickel-plated zinc with an Aged Silver finish, adding texture and a delicate luster. Details such as wood beading and metal ferrules contribute to the refined aesthetic.
Product Details
| Cubes | 29.24 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 395 Cerused Linen |
| Overall Product Height | 29.5 |
| Overall Product Width | 36.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Neo Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | East Hampton |
| Rooms | Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0028.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 123.0 |
| Total Shipping Weight | 123.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Three drawers | Yes |
| Wood beading around top | Yes |
| Ash solids and veneers in Cerused Linen finish with metal ferrules on legs | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 20.13 in (51.13 cm) |
| Height | 29.5 in (74.93 cm) |
| Width | 36.25 in (92.08 cm) |
| Qty On Hand | 72 |
Reviews
There are no reviews yet.