Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With clean lines and casual finishes, the Linea upholstered panel bed delivers rustic modern style with a high level of sophistication. The wood frame and side panels feature a Cerused Charcoal finish that complements the soft neutral tone of the fabric on the headboard and footboard. The contrasting textures add visual interest, while symmetrical vertical channeling completes the contemporary look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 38.40 |
| Fabric | B435 |
| Fabric Shown | B435 |
| Finish Shown | WDF – 384 Cerused Charcoal |
| Interior Bed Height | 24 in and 60.96 cm |
| Kitted Skus | 384FR3B, 384H63B |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 68 |
| Overall Product Width | 82.75 |
| Pieces Shown | 384FR3B Footboard/Side Rails and 384H63B Headboard |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Linea |
| Rooms | Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0023.jpg and Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0029.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 341.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.75 in and 19.68 cm |
| Total Shipping Weight | 341.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Wood-framed headboard and footboard in Cerused Charcoal finish, with three inset upholstered panels | Yes |
| Wood side rails in Cerused Charcoal finish | Yes |
| Part of the Linea collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 16 in and 40.64 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 8.25 in and 20.96 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 90 in (228.6 cm) |
| Height | 68 in (172.72 cm) |
| Width | 82.75 in (210.19 cm) |
| Qty On Hand | 35 |
Reviews
There are no reviews yet.