Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The traditional sleigh design is given a more modern form in the Modulum sleigh bed. The shaping is sweeping and updated, while the headboard and footboard are lushly upholstered for comfort and style. The exposed wood feet are finished in a warm Sahara look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Sleigh Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 68.33 |
| Date Introduced | October 2021 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B600 |
| Fabric Shown | B600 |
| Finish Shown | WDF – 315 Sahara |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 28 in and 71.12 cm |
| Kitted Skus | 315FR05, 315H05 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 58 |
| Overall Product Width | 78 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 315FR05 Footboard/Side Rails and 315H05 Headboard |
| Product Name Search | Modulum Sleigh Bed-California King |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Modulum |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 354.2 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 5.75 in and 14.61 cm |
| Total Shipping Weight | 354.2 |
| Curved upholstered headboard & footboard with exposed white oak engineered veneer feet in Sahara finish | Yes |
| Fabric: B600 | Yes |
| Kit includes king 315H05 Modulum Headboard and king 315FR05 Modulum Footboard/Side Rails | Yes |
| Headboard cannot be used alone | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 12.50 in and 31.75 cm |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Qty On Hand | 20 |
| Top Of Slat | 6.81 in and 17.3 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.