Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The fully upholstered Morgan panel bed brings elegant, transitional style to the bedroom. On the headboard, refined optional nailhead trim surrounds a picture frame panel, and the extended side rails accommodate the motion base for an adjustable mattress. Wooden feet available in Smoke or Espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King and Extended Queen |
| Com | 12 |
| Cubes | 26.76 |
| Date Introduced | April 2009 |
| Division | Casegoods |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 750FC64, 753H64 |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 66.25 |
| Pieces Shown | 750FC64 Footboard/Extended Side Rails and 753H64 Morgan Headboard |
| Product Name Search | Morgan Fabric Panel Bed-Extended Queen |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 161.0 |
| Sizelabel | Extended Queen |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 161.0 |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead – no welt trim. | Yes |
| Product Type | Beds |
| Extended side rails are 2 longer than standard rails to accommodate an adjustable mattress. | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 84 in and 213.36 cm |
| Interior Bed Width | 63 in and 160.02 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Fully upholstered picture-framed panel headboard with optional nailhead trim | Yes |
| Wooden feet available in Espresso finish (shown) or Smoke finish | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.