Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Prado panel bed has an exposed wood frame in Tawny finish with inset upholstered panels for comfort. The wood side rails connect the headboard to a complementary footboard that also features an upholstered panel.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 45.13 |
| Fabric | B102 |
| Fabric Shown | B102 |
| Finish Shown | WDF – 324 Tawny |
| Floor To Top Of Side Rail | 14 in and 35.56 cm |
| Interior Bed Height | 28 in and 71.12 cm |
| Kitted Skus | 324FR5A, 324H05A |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 64 |
| Overall Product Width | 76.25 |
| Pieces Shown | 324FR5A Footboard/Side Rails and 324H05A Headboard |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Prado |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 363.0 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Total Shipping Weight | 363.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Panel headboard and footboard with wood frame in Tawny finish and inset upholstery panel in fabric B102 | Yes |
| Wood side rails in Tawny finish | Yes |
| Headboard cannot be used alone | Yes |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 7 in and 17.78 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | |
| Depth | 95 in (241.3 cm) |
| Height | 64 in (162.56 cm) |
| Width | 76.25 in (193.68 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.