Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Prado dresser finds its inspiration in the coffered ceilings of the Prado museum. Six pull-to-open drawers showcase a dimensional geometric design in cast resin overlays. Subtle grain patterns are highlighted with a Tawny finish.
Product Details
| Cubes | 48.12 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 324 Tawny |
| Overall Product Height | 37.50 |
| Overall Product Width | 76 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Prado |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 424.0 |
| Total Shipping Weight | 424.0 |
| Website Material | Wood |
| Ash solids and white oak veneers in Tawny finish with cast resin coffered design on drawer fronts | Yes |
| Four legs with adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Hardware on six soft-close drawers in Bright Graphite finish | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 37.50 in (95.25 cm) |
| Qty On Hand | 73 and DC 7 |
| Width | 76 in (193.04 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.