Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Modern and serene, the Pryce panel bed is fully upholstered with a stitched seam down the center of the headboard. Clean lines and a minimalist aesthetic create a classic, understated look. The wooden feet are available in smoke or espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King and Queen |
| Com | 11 |
| Cubes | 52.49 |
| Fabric | B576-002 |
| Fabric Shown | B576-002 |
| Interior Bed Height | 13.25 in and 33.66 cm |
| Kitted Skus | 764FR64, 764H64 |
| Overall Product Height | 46 |
| Overall Product Width | 66.5 |
| Pieces Shown | 764FR64 Pryce Footboard/Side Rails and 764H64 Pryce Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 173.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 6.5 in and 16.51 cm |
| Total Shipping Weight | 173.0 |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails | Yes |
| Fully upholstered headboard with center stitched seam | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 13.25 in and 33.66 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Top Of Slat | 6.75 in and 17.14 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 88.5 in (224.79 cm) |
| Height | 46 in (116.84 cm) |
| Width | 66.5 in (168.91 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.