Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Highland Park collection blends the best features of mid-century and farmhouse design, delivering an eclectic appeal with a laid-back vibe. The Shaw panel bed adds layers of rustic texture to a clean, modern form. Reclaimed pine planks of varying lengths and widths create dimension and lend the feeling of a found object. The distressed pine is finished in a muted gray Morel, highlighting the grain and imperfections in the wood.
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 32.67 |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 398 Morel |
| Interior Bed Height | 20 in and 50.8 cm |
| Kitted Skus | 398FR3G, 398H03G |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 60 |
| Overall Product Width | 80 |
| Pieces Shown | 398FR3G Shaw Footboard/Side Rails and 398H03G Shaw Headboard |
| Product Name Search | Shaw Panel Bed-King |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Highland Park |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 202.8 |
| Slat Height | 9 in and 22.86 cm |
| Total Shipping Weight | 202.8 |
| Website Material | Wood |
| Due to the nature of the materials, each piece will be unique | Yes |
| Part of the Highland Park collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Reclaimed pine planks may include nail holes and other natural markings | Yes |
| Wood side rails | Yes |
| Wood-framed headboard and footboard with inset panels of random lengths and widths | Yes |
| Morel finish | Yes |
| Website Finish Color | Dark |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 6 in and 15.24 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand |
Reviews
There are no reviews yet.