Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Ames metal side chair combines an eclectic urban aesthetic with hints of mid-century and farmhouse design. A contemporary version of the iconic tubular steel cantilever chair, it features a low-profile back and a glazed silver frame. The upholstered seat and half-back come in soft neutral fabric that blends seamlessly with the steel frame for a laid-back and sophisticated look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 21.67 |
|---|---|
| Fabric | B478 |
| Fabric Shown | B478 |
| Finish Shown | MTF – 398 Glazed Silver |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 21.25 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Highland Park |
| Rooms | Bernhardt_Loft_Highland_Park_2019_Catalog-0021.jpg, Bernhardt_Loft_Highland_Park_2019_Catalog-0024.jpg, Bernhardt_Loft_Highland_Park_2019_Catalog-0027.jpg and Bernhardt_Loft_Highland_Park_201 |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 21.25 in and 53.98 cm |
| Shipping Weight | 88.0 |
| Total Shipping Weight | 88.0 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Adjustable glides | Yes |
| Due to the nature of the materials, each piece will be unique | Yes |
| Part of the Highland Park collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Reclaimed pine planks may include nail holes and other natural markings | Yes |
| Tubular steel frame in Glazed Silver finish | Yes |
| Uphostered seat and half-back | Yes |
| Depth | 22.69 in (57.63 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Qty On Hand | 51 |
| Width | 21.25 in (53.98 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.