Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Old Hollywood glamour inspired this Silhouette panel bed. Vertical channels offer both comfort and sophisticated style on the headboard and footboard, and the side panels are upholstered in the same lush fabric. Gleaming metal feet add a captivating final touch of elegance.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 46.26 |
| Fabric | B576 |
| Fabric Shown | B576 |
| Interior Bed Height | 30 in and 76.2 cm |
| Kitted Skus | 307FR03, 307H03 |
| Overall Product Height | 60.50 |
| Overall Product Width | 82.75 |
| Pieces Shown | 307FR03 Footboard/Side Rails and 307H03 Headboard |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Silhouette |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 278.46 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 6.75 in and 17.14 cm |
| Total Shipping Weight | 278.46 |
| Metal ferrules on feet | Yes |
| Upholstered side rails | Yes |
| Upholstered vertical channeled headboard | Yes |
| Upholstered vertical channeled footboard with wrapping to interior of footboard | Yes |
| Glides | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 16.25 in and 41.27 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 9.50 in and 24.13 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 90.25 in (229.24 cm) |
| Height | 60.50 in (153.67 cm) |
| Width | 82.75 in (210.19 cm) |
| Qty On Hand | 65 |
Reviews
There are no reviews yet.