Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Old Hollywood glamour inspired this Silhouette panel bed. Vertical channels offer both comfort and sophisticated style on the headboard and footboard, and the side panels are upholstered in the same lush fabric. Gleaming metal feet add a captivating final touch of elegance.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 45.46 |
| Date Introduced | October 2020 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B576 |
| Fabric Shown | B576 |
| Floor To Top Of Side Rail | 16.25 in and 41.27 cm |
| Interior Bed Height | 30 in and 76.2 cm |
| Kitted Skus | 307FR02, 307H02 |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 60.50 |
| Overall Product Width | 78.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 307FR02 Footboard/Side Rails and 307H02 Headboard |
| Product Name Search | Silhouette Panel Bed-California King |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Silhouette |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 282.88 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 6.75 in and 17.14 cm |
| Total Shipping Weight | 282.88 |
| Glides | Yes |
| Upholstered, vertical channeled headboard and footboard with upholstered side rails | Yes |
| Metal ferrules on feet | Yes |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Top Of Slat | 9.50 in and 24.13 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand |
Reviews
There are no reviews yet.