Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Silhouette is defined by bold geometry, soft curves and a hint of Hollywood Regency glamour. The Silhouette side chair abounds with delightful touches: a button-tufted hourglass back, cozy dark boucle upholstery, and back sabre legs contrasting with gently tapered legs in the front. This balanced piece expresses an understated extravagance.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 17.97 |
|---|---|
| Fabric | B559 |
| Fabric Shown | B559 |
| Finish Shown | WDF – 307 Eggshell |
| Overall Product Height | 38 |
| Overall Product Width | 23.25 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Silhouette |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 21.50 in and 54.61 cm |
| Shipping Weight | 77.35 |
| Total Shipping Weight | 77.35 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Eggshell finish | Yes |
| Upholstered inback with buttons | Yes |
| Upholstered outback | Yes |
| Upholstered seat with bottom welt | Yes |
| Depth | 25.75 in (65.41 cm) |
| Height | 38 in (96.52 cm) |
| Qty On Hand | 38 |
| Width | 23.25 in (59.05 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.