Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. Wrapped in gray hair-on-hide, the Parkin drawer chest abounds with texture and natural appeal. Saddle stitching draws attention to the fine craftsmanship, while a white painted interior and white felt lining in the three drawers contribute to the unique character of the piece. A polished stainless steel plinth base adds shine to this modern luxe look.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 23.05 |
|---|---|
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 48 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Drawer Chest |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 234.1 |
| Total Shipping Weight | 234.1 |
| Website Material | Leather and Metal |
| Black painted back | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Three drawers with white painted interior with white felt lining | Yes |
| Hair-on-Hide is a 100% natural product and will vary in shade and hair length | Yes |
| Gray hair-on-hide with saddle stitching | Yes |
| Polished stainless steel plinth base | Yes |
| Depth | 19.63 in (49.86 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 48 in (121.92 cm) |
| Qty On Hand | 47 |
Reviews
There are no reviews yet.