Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Monolith dresser has a distinctive modern style with an offset vertical post between two sections set on plinths. On the left are two deeper soft-close drawers with cast aluminum tab pulls in Graphite finish. On the right are three longer drawers with the same beautiful hardware. The overall design has a deeply textured look in Puma finish.
Product Details
| Cubes | 43.32 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 343 Puma |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Monolith |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 280.0 |
| Total Shipping Weight | 280.0 |
| Website Material | Wood |
| Wirebrushed oak in Puma finish with front post | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Five pull-to-open, soft-close drawers with cast aluminum tab pulls in Graphite finish | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Qty On Hand | 33 and DC 26 |
| Depth | 22.25 in (56.52 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.