Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Monolith nightstand showcases perfect proportions that create a balance of modern and rustic styles. A plinth base supports a bold case that is defined by rounded corners and is finished in Puma. Two soft-close drawers are highlighted by geometric cast aluminum hardware in Graphite finish.
Product Details
| Cubes | 17.08 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 343 Puma |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 34 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Monolith |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Two pull-to-open, soft-close drawers with cast aluminum tab pulls in Graphite finish | Yes |
| Two-port A+C USB charging unit | Yes |
| Wirebrushed oak in Puma finish | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 35 and DC 16 |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.