Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Combining the best elements of modern art and classical architecture, the Prado side chair takes a straightforward approach to comfort. Raised upholstered panels and an upholstered seat cushion provide comfort, while the exposed wood frame is finished in a warm Tawny.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 4 |
|---|---|
| Cubes | 24.27 |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B102 |
| Fabric Shown | B102 |
| Finish Shown | WDF – 324 Tawny |
| Instock | Yes |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 38.63 |
| Overall Product Width | 21 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Prado Side Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Prado |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.38 in and 49.23 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 92.4 |
| Total Shipping Weight | 92.4 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fabric: B102 | Yes |
| Glides | Yes |
| Inset upholstered seat and back on exposed wood frame in Tawny finish | Yes |
| Qty On Hand | 18 and DC 48 |
Reviews
There are no reviews yet.