Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Prado nightstand finds its inspiration in the coffered ceilings of the Prado museum. Two pull-to-open drawers showcase a dimensional geometric design in cast resin overlays. Subtle grain patterns are highlighted with a Tawny finish. A two-port USB unit offers added functionality on the back of the case.
Product Details
| Cubes | 19.48 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 324 Tawny |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Prado |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 190.6 |
| Total Shipping Weight | 190.6 |
| Website Material | Wood |
| Wire-brushed, white oak veneers in Tawny finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Two-port USB unit on back of case | Yes |
| Metal drawer pulls in Bright Graphite finish | Yes |
| Two soft-close drawers with coffered design cast resin drawer fronts | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 73 and DC 54 |
| Width | 38 in (96.52 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.