Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Textural drama and movement make a stunning statement on the Alia nightstand. The modern organic look is achieved with gorgeous swirls on the carved cast drawer fronts, completed with our White Plaster finish. The deep carvings resemble the interior of a rare shell or the intricate whorls of a peonys bloom. The inspired design rests on a plinth base of polished stainless steel.
Product Details
| Cubes | 18.12 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – White Plaster |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 194.78 |
| Total Shipping Weight | 194.78 |
| Website Material | Metal and Wood |
| White Plaster finish | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Carved resin fronts on three push-to-open, soft-close drawers | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Not suitable for TV use | Yes |
| Polished stainless steel recessed plinth base | Yes |
| Depth | 19.38 in (49.23 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Width | 38 in (96.52 cm) |
| Qty On Hand | 13 |
Reviews
There are no reviews yet.