Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Archives Two-Drawer Nightstand offers both style and functionality, perfect for bedside storage. Crafted with figured quartered walnut veneers and a Classic Walnut finish, it features two spacious drawers and an open storage space between them. Satin brass custom knob hardware adds a touch of luxury, making this nightstand a sophisticated addition to any bedroom.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersOak veneer drawer bottomsOpen storage space between drawersFinish: The high clarity Classic Walnut finish over figured quartered walnut veneers adds richness and depth.Hardware: Custom knob hardware in Satin Brass finishDistressed Finished: Chi | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 1st Row Drawer Dimensions | 22.75W x 13.25D x 3H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 22.75W x 13.25D x 4.75H |
| Back Panel Description | Sealed, stained, hand holes |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 35.50 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 99.00 |
| Carton Width | 32.25 |
| Clearance | 5.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Figured Quartered Walnut Veneer with Oak Veneer |
| Number of Drawers | 2 |
| Shelf Opening | 24.25W x 15.375 x 10.625H |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 28.00 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 77 |
| Image Role Data | {“6123_90266_89_90115_89_room”:[“Room Image 1″],”6123_90115_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6123_90115_89_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6123_90115_89_top”:[“To |
Reviews
There are no reviews yet.