Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Traditional styling inspires the breakfront look of the Albion nightstand as the center of the drawers projects slightly forward. But this is a very modern design that includes a two-port USB charging station along the back of the case and three soft-closing drawers. Rustic elegance showcases a Pewter finish with a tactile hand, as well as cast zinc drawer pulls.
Product Details
| Cubes | 13.37 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 311 Pewter |
| Overall Product Height | 29.5 |
| Overall Product Width | 26.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Albion |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 141.09 |
| Total Shipping Weight | 141.09 |
| Website Material | Wood |
| White oak solids and knotty white oak veneers | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Three soft-close drawers | Yes |
| Pewter finish on nightstand | Yes |
| Two-port USB charger located on back of case | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 18.75 in (47.63 cm) |
| Height | 29.5 in (74.93 cm) |
| Width | 26.5 in (67.31 cm) |
| Qty On Hand | 42 |
Reviews
There are no reviews yet.