Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Oval Nightstand is a statement piece. The shaped metal base gives the nightstand a floating appearance. Crafted with Quartered Oak Veneers, the piece is finished in a serene dark Mink color. The two doors have soft-close hinges and magnetic door catches, and there’s one adjustable shelf behind. Finished on all sides and features wire management on the back.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Oval shapeTwo doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelfMetal baseFinished on all sides but does have wire management holes on the backFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6850-90317-80 |
| Base Panel Opening | 25.25W x 16D x 7.5H |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Metal |
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 115.90 |
| Carton Width | 39.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Height | 30.50 |
| Material Description | Oak Veneers and Iron |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Shelf Opening | 25.25W x 11.375D x 7H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 25.25W x 11.375D x 1.5TH |
| Weight | 89.3 |
| Image Role Data | {“6850_90266_90317_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_90317_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90317_89_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6850_90317_89_top”: |
Reviews
There are no reviews yet.