Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Inspired by tropical getaways, the Retreat Pole Rattan Nightstand is a blend of natural materials in a laid-back, versatile design. Crafted of Oak and Maple Veneers with Rope accents, the nightstand is finished in Black Sand, transparent by design to reveal the unique grain patterns in the wood veneer. Featuring three self-closing drawers, the nightstand is accented by soft pewter-colored round knobs.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersRope accentsFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Tahiti.Hardware: Sof | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Alternate Finish Items | 6950-90216-80 |
| Carton Height | 37.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 137.00 |
| Carton Width | 38.00 |
| Clearance | 3.375 |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14.375 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 30.375 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 29W x 11.5D x 5.875H |
| Drawer Handle Finish | Soft Pewter |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Rope and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 30.5W x 14.5W |
| Width | 34.00 |
| Weight | 112 |
| Image Role Data | {“6950_90216_89_room”:[“Room Image 1″],”6950_90466_119_017_216_202_005_99_room”:[“Room Image 2″],”6950_90216_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90216_99_straight_silo”:[“Silo |
Reviews
There are no reviews yet.