Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Embracing the rustic charm, organic aesthetic and craftsman architecture of the Napa Valley, the Vineyard Row Two-Door Nightstand has two doors with soft-close hinges and a large circular rustic hammered metal backplate. Featuring one shelf behind the door that creates two storage areas, it is crafted or Pecky Hickory Veneers and finished in the light-and-airy Sonoma.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with soft close hinges and magnetic door catchesbrOne adjustable wood shelfLarge circular rustic, hammered metal backplateFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.Hardware: Rustic, hammered | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 33.5W x 14.125D x 10.75H |
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 33.5W x 15.875D x 10.25H |
| Carton Height | 37.75 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 88.00 |
| Carton Width | 42.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 35.25 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 33.5W x 14.125D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“6952_90266_80_90516_80_90213_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90266_80_90516_80_90119_80_90213_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_90516_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_90516 |
Reviews
There are no reviews yet.