Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Embracing the rustic charm and organic aesthetic of Sonoma and the Napa Valley, the Vineyard Row Two-Drawer Nightstand is crafted of Pecky Hickory and White Oak Veneers finished in the light and airy Sonoma. With tapered legs, the nightstand has two self-closing drawers and a wire cord clip on the back.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two self-closing drawersTop drawer has removable black felt linerWire cord clip on backTapered legsFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.Hardware: Rustic, hammered bar pulls.Distressed Finished: R | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 37.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 121.00 |
| Carton Width | 30.25 |
| Clearance | 11.125 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.625 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 23.5 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 19.875W x 12.25D x 5.625H |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory and White Oak Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 99 |
| Image Role Data | {“6952_90016_80_90866_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90266_80_90016_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_90866_80_90010_80_90016_80_room”:[“Room Image 3″],”6952_90016_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Si |
Reviews
There are no reviews yet.