Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Texture and dimension carve a signature look onto the drawer front of the Casa Paros nightstand in a Bedrock faux concrete finish. The top and splayed legs feature the warm Playa finish, and a bottom shelf is also finished in Bedrock. A two-port USB charging system for the back of the case is included.
Product Details
| Cubes | 7.24 |
|---|---|
| Finish Shown | CCF – 317 Bedrock |
| Overall Product Height | 27 |
| Overall Product Width | 36.31 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Casa Paros |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 108.0 |
| Total Shipping Weight | 108.0 |
| Website Material | Wood |
| Playa finish on case and all exposed wood | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Dimensional faux concrete drawer front in Bedrock finish | Yes |
| Finished back in Playa | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| One soft-close drawer with finger pull and one shelf in Bedrock faux concrete finish | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Optional two-port USB charging system for the back of the case included but not installed | Yes |
| Depth | 18.81 in (47.78 cm) |
| Height | 27 in (68.58 cm) |
| Width | 36.31 in (92.23 cm) |
| Qty On Hand | 10 |
Reviews
There are no reviews yet.