Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Offering a new take on traditional design, the Albion side chair finds inspiration in the wingback chairs that have become a classic look over centuries. But it isnt your grandmothers wing chairits something much more modern. The lines on this chair are sweeping yet simple, and the softened form is punctuated by a row of nailhead trim.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 19.75 in and 50.16 cm |
|---|---|
| Cubes | 29.72 |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B586 |
| Fabric Shown | B586 |
| Finish Shown | WDF – 311 Pewter |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Overall Product Height | 41.5 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Albion Side Chair |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Albion |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 111.8 |
| Total Shipping Weight | 111.8 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fabric on upholstered chair | Yes |
| Antique Nickel around bottom of chair | Yes |
| White oak posts | Yes |
| Pewter finish on exposed wood legs and nail trim | Yes |
| Qty On Hand | 21 |
Reviews
There are no reviews yet.