Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A sinuous style and sleek lines craft the Albion dining chair with the look of a slipcovered design. The fully upholstered chair has a gently curving wingback shape that’s been refashioned into a very modern form. Hidden casters allow the chair to move gracefully to and from the table.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 19.75 in and 50.16 cm |
|---|---|
| Ba | 20.50 in and 52.07 cm |
| Com | 6.5 |
| Cubes | 22.44 |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Made To Order | Yes |
| Motion Type | With Casters |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 42 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Albion Side Chair |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Albion |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20.50 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 77.0 |
| Total Shipping Weight | 77.0 |
| Website Material | Fabric |
| Fabric on fully upholstered chair with slipcover | Yes |
| Concealed heavy-duty casters | Yes |
| Floor glides | Yes |
| White oak solids | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.