Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A traditional silhouette is defined by gorgeous details and clean lines in the Aventura side chair. The straight forms and corners of the seat and back are uniquely complemented with textured round legs in a Marcona finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 26.62 |
|---|---|
| Fabric | B645 |
| Fabric Shown | B645 |
| Finish Shown | WDF – 318 Marcona |
| Overall Product Height | 41.63 |
| Overall Product Width | 21.50 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Aventura |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20.81 in and 52.86 cm |
| Seat Height | 19.63 in and 49.86 cm |
| Seat Width | 21.50 in and 54.61 cm |
| Shipping Weight | 88.0 |
| Total Shipping Weight | 88.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Glides | Yes |
| Exposed wood legs and stretchers in Marcona finish | Yes |
| Fully upholstered back and seat, with welt trim around bottom of seat | Yes |
| Fabric: B645 | Yes |
| Depth | 29.38 in (74.63 cm) |
| Height | 41.63 in (105.74 cm) |
| Qty On Hand | 109 |
| Width | 21.50 in (54.61 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.