Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With clean, elegant lines and a muted palette, the Axiom arm chair offers glamorous transitional style. The sleek exposed frame is finished in Linear Gray, complementing the neutral tone of the upholstery. The simple form and soft hues relax the formal tone of this sophisticated design, achieving a look that is clean and modern, but warm and inviting.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.38 in and 61.93 cm |
|---|---|
| Cubes | 33.15 |
| Date Introduced | October 2017 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B981-002 |
| Fabric Shown | B981-002 |
| Finish Shown | WDF – 381 Linear Grey |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 39.38 |
| Overall Product Width | 23 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Axiom Arm Chair |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0005.jpg and Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0027.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 18.75 in and 47.63 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 77.0 |
| Total Shipping Weight | 77.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Specifications subject to change without seattice. | Yes |
| Upholstered outside back with welt | Yes |
| Upholstered seat and inside back with top stitching and welt around seat bottom | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Qty On Hand | 42 and DC 34 |
Reviews
There are no reviews yet.