Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Crafted from poplar solids and engineered faux anigre veneers, the Axiom nightstand features a softly curved front with a unique inverted pyramid design. Three silky yet low-sheen finishes form a subtle, sophisticated palette. Clear acrylic is combined with metal for hardware with a fresh and unique feel. With clean lines and a sleek form, this two-drawer nightstand remains a warm and inviting staple for the bedroom.
Product Details
| Cubes | 20.15 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 381 Linear White |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 36 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0016.jpg and Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0030.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Oval |
| Shipping Weight | 127.6 |
| Total Shipping Weight | 127.6 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Back of case is finished | Yes |
| Engineered faux anigre veneers in Linear White finish | Yes |
| For safety, an anti-tipping kit is included with instruction sheet | Yes |
| Two drawers with fancy face drawer fronts | Yes |
| Depth | 21 in (53.34 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 36 in (91.44 cm) |
| Qty On Hand | 49 and DC 19 |
Reviews
There are no reviews yet.