Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Axiom arm chair offers contemporary appeal with clean lines and a muted palette. The sleek frame is finished in Linear Gray, complementing the neutral tone of the upholstery. Top stitching and welting are sophisticated design details found on the seat and back panel. The look is clean and modern, but the feel remains warm and inviting.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.25 in and 66.67 cm |
|---|---|
| Cubes | 32.47 |
| Date Introduced | October 2017 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B981-002 |
| Fabric Shown | B981-002 |
| Finish Shown | WDF – 381 Linear Grey |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 39 |
| Overall Product Width | 23.75 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Axiom Arm Chair |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0027.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 72.60000000000001 |
| Total Shipping Weight | 72.60000000000001 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Upholstered outside back panel with welt | Yes |
| Upholstered seat and inside back panel with top stitching and welt around seat bottom | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Qty On Hand | 141 |
Reviews
There are no reviews yet.