Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Inspired by 17th century French Provincial furnishings, Mirabelle balances traditional forms with casual style. The Mirabelle arm chair features an exposed wood frame finished in a gently worn whitewashed Cotton. A subtle shape and a muted gray fabric gives a modern update to the traditional throne back. Classic design details include cabriole legs, curved stretchers and scrolled feet and arms.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Com | 3.25 |
| Cubes | 36.12 |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B544 |
| Fabric Shown | B544 |
| Finish Shown | WDF – 304 Cotton |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 46.5 |
| Overall Product Width | 27.69 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Mirabelle Arm Chair |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Mirabelle |
| Qty On Hand | 170 |
| Rooms | Bernhardt_Mirabelle_2020_Catalog-0006.jpg and Bernhardt_Mirabelle_2020_Catalog-0027.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 104.41 |
| Total Shipping Weight | 104.41 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Cotton finish | Yes |
| Exposed wood arms and legs with shaped stretchers | Yes |
| Upholstered seat, inback and outback with welt around seat | Yes |
| Website Finish Color | Light |
Reviews
There are no reviews yet.