Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Inspired by 17th century French Provincial furnishings, Mirabelle balances traditional forms with casual style. The Mirabelle side chair features an exposed wood frame finished in a gently worn whitewashed Cotton. A muted gray fabric gives a modern update to the traditional throne back. Classic design details include cabriole legs, scrolled feet and curved stretchers.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 3.0 |
|---|---|
| Cubes | 26.74 |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B544 |
| Fabric Shown | B544 |
| Finish Shown | WDF – 304 Cotton |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 44.56 |
| Overall Product Width | 21.5 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Mirabelle Side Chair |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Mirabelle |
| Qty On Hand | 98 |
| Rooms | Bernhardt_Mirabelle_2020_Catalog-0026.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20.50 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 84.0 |
| Total Shipping Weight | 84.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Upholstered seat, inback and outback with welt around seat | Yes |
| Cotton finish | Yes |
| Exposed wood legs with shaped stretchers | Yes |
| Website Finish Color | Light |
Reviews
There are no reviews yet.