Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Inspired by 17th century French Provincial furnishings, Mirabelle balances traditional forms with casual style. The Mirabelle side chair showcases an elegant shape smoothly upholstered in soft neutral fabric with a stitched slipcover look. Clean lines contribute to a clean, contemporary aesthetic that merges seamlessly with classic European influences.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 4.5 |
|---|---|
| Cubes | 19.74 |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B552 |
| Fabric Shown | B552 |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Motion Type | With Casters |
| Overall Product Height | 38 |
| Overall Product Width | 23.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Mirabelle Side Chair |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Mirabelle |
| Qty On Hand | 92 |
| Rooms | Bernhardt_Mirabelle_2020_Catalog-0027.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 18.75 in and 47.63 cm |
| Seat Height | 18.75 in and 47.63 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 61.8 |
| Total Shipping Weight | 61.8 |
| Website Material | Fabric |
| Upholstered chair with non-removable, slip-cover look | Yes |
| Heavy duty non-marring casters | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.