Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A rounded and curved back panel makes a bold statement on the Monolith side chair. It appears to float as it nests gently against the shaped and upholstered base. Hidden casters provide a smooth movement to and from the table.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 29.14 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B158 |
| Fabric Shown | B158 |
| Instock | Yes |
| Motion Type | With Casters |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 26.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Monolith Side Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Monolith |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Width | 21.50 in and 54.61 cm |
| Shipping Weight | 58.0 |
| Total Shipping Weight | 58.0 |
| Website Material | Fabric |
| Heavy-duty casters | Yes |
| Upholstered with round back | Yes |
| Standard with performance fabric B158 | Yes |
| Qty On Hand | 196 and DC 96 |
Reviews
There are no reviews yet.