Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Prado arm chair offers a soft contemporary design with gently curved arms and a fully upholstered seat. Exposed wooden feet feature our deep Porcini finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Com | 4.75 |
| Cubes | 40.56 |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 324 Porcini |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 38.13 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Prado Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Prado |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20.50 between arms at front in |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Glides | Yes |
| Fully upholstered chair supported by ash wood legs in Porcini finish | Yes |
| Offered in select available fabric options | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.