Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With roots in classic European design, the Rustic Patina arm chair uses rustic touches to create a relaxed, modern sense of style. The exposed wood frame is crafted from solid white oak that has been wire brushed and heavily distressed. A light Sand finish lets the natural beauty of the veneer shine through. For a touch of tradition, the elegant shaped back features button tufting and a stitched diamond pattern.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.63 in and 65.1 cm |
|---|---|
| Com | 3.5 |
| Cubes | 37.1 |
| Finish Shown | WDF – 387 Sand |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 43 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Rustic Patina |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 62.0 |
| Total Shipping Weight | 62.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Wood frame with inset upholstered outside and inside back, with button tufting on inside. Welt trim on inside and outside back. | Yes |
| Exposed wood seat rails and stretchers | Yes |
| Upholstered seat with welt trim | Yes |
| Depth | 29.81 in (75.72 cm) |
| Height | 43 in (109.22 cm) |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.