Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Rustic Patina collection gives a modern facelift to traditional designs with roots in English and French country furniture, incorporating rustic touches to create a casual look. The arm and side dining chairs in gently weathered white oak are cozy and full of charm. The upholstered slip seat and back with button-tufting provide comfort. The cool neutral and natural wood tones add a level of softness to the ambience of your dining room. Available in two finishes: Sand and Peppercorn.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 26.64 |
|---|---|
| Fabric | B474 |
| Fabric Shown | B474 |
| Finish Shown | WDF – 387 Peppercorn |
| Overall Product Height | 43 |
| Overall Product Width | 21.25 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Rustic Patina |
| Rooms | Bernhardt_Rustic-Patina_2019_Catalog-0031.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 54.0 |
| Total Shipping Weight | 54.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Upholstered slip seat with welt | Yes |
| White oak solids | Yes |
| Upholstered inback and outback with welt | Yes |
| Button-tufting on inside back | Yes |
| Stretchers | Yes |
| Depth | 29.81 in (75.72 cm) |
| Height | 43 in (109.22 cm) |
| Qty On Hand | 254 |
| Width | 21.25 in (53.98 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.