Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Rustic Patina offers modern updates on traditional forms with roots in English and French design. The Rustic Patina ladderback side chair incorporates rustic touches and unique finishes to create a casual, yet sophisticated look. White oak solids and white oak veneers have been wire brushed and heavily distressed, which opens the grain and allows the cerusing to come through. Tapered legs and a marquetry veneer pattern add subtle nuance to this classic form.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 23.17 |
|---|---|
| Fabric | B452 |
| Fabric Shown | B452 |
| Finish Shown | WDF – 387 Sand |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 41.38 |
| Overall Product Width | 21.5 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Rustic Patina |
| Rooms | Bernhardt_Rustic-Patina_2019_Catalog-0030.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.75 in and 50.16 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 83.8 |
| Total Shipping Weight | 83.8 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Stretchers | Yes |
| Upholstered slip seat with welt | Yes |
| Depth | 26.69 in (67.79 cm) |
| Height | 41.38 in (105.11 cm) |
| Qty On Hand | 13 |
| Width | 21.5 in (54.61 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.