Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Minimalist design offers an elevated style for the Sereno arm chair. The upholstered seat has softly tapered arms and an elegant seaming across the back. It’s supported by a metal base of brushed stainless steel metal in Nickel finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.88 in and 60.66 cm |
|---|---|
| Com | 4.5 |
| Cubes | 29.21 |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B114 |
| Fabric Shown | B114 |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 34.88 |
| Overall Product Width | 24.75 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Sereno Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Sereno |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20.81 Between arms at front in |
| Shipping Weight | 107.8 |
| Total Shipping Weight | 107.8 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Upholstered with exposed brushed stainless steel legs in Nickel finish | Yes |
| Available in fabric B114 | Yes |
| Qty On Hand | 109 and DC 14 |
Reviews
There are no reviews yet.