Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Sereno arm chair offers simply curving shapes for the back and arms of its upholstered seat. A round wood base is complemented by the lines of its legs, all of which is finished in Lutra. The look is both casual and modern, elegant and restrained.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 17.38 in and 44.15 cm |
|---|---|
| Com | 7 |
| Cubes | 39.22 |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 329 Lutra |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 37.75 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Sereno Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Sereno |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 17.50 between the arms at front in |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Dome glides | Yes |
| Available in select fabric options | Yes |
| Upholstered with seat rail and exposed wood legs in Lutra finish | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.