Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Silhouette is defined by bold contrasts, soft curves and a hint of Hollywood Regency glamour. Fully upholstered in light, textured fabric, the Silhouette arm chair blends comfort with opulence. Accentuated by welting, its elegant contours create a captivating profile. Sabre back legs and tapered front legs in Eggshell finish add a crisp, modern edge.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 18.93 |
|---|---|
| Fabric | B576 |
| Fabric Shown | B576 |
| Finish Shown | WDF – 307 Eggshell |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 25.13 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Silhouette |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.75 in and 50.16 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 21.13 in and 53.67 cm |
| Shipping Weight | 59.67 |
| Total Shipping Weight | 59.67 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Eggshell finish | Yes |
| Fully upholstered seat with top welt | Yes |
| Upholstered inback, outback, inarms and outarms with welt | Yes |
| Depth | 26 in (66.04 cm) |
| Height | 35.5 in (90.17 cm) |
| Width | 25.13 in (63.83 cm) |
| Qty On Hand | 64 |
Reviews
There are no reviews yet.