Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Silhouette is defined by bold contrasts, crisp tailoring and a hint of Hollywood Regency glamour. The Silhouette nightstand is a study in pattern, texture and subtle curves. Crafted from anigre wood in a Figured Onyx finish, it artfully combines classic style with effortless sophistication. The focal point of this singular piece is an oversized camellia-shaped pull in cast aluminum, which adds a natural feminine mystique.
Product Details
| Cubes | 20 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 307 Figured Onyx |
| Overall Product Height | 28.38 |
| Overall Product Width | 35.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Silhouette |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Oval |
| Shipping Weight | 150.28 |
| Total Shipping Weight | 150.28 |
| Website Material | Wood |
| Flower hardware pull in cast aluminum | Yes |
| Not designed to support TV &/or other media | Yes |
| Oval case with fancy face top | Yes |
| Two soft-closing drawers | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Figured Onyx finish | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 21 in (53.34 cm) |
| Height | 28.38 in (72.09 cm) |
| Width | 35.25 in (89.53 cm) |
| Qty On Hand | 12 |
Reviews
There are no reviews yet.