Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A totemic pedestal base draws all eyes to the Constantin dining table. With inspiration from mid-century artist Brancusi, geometric shapes are stacked in cast resin to support a round oak top in a Flaxen finish. It’s a sculptural work of art that also offers a functional purpose in the dining room, or as a center table in a foyer.
Product Details
| Cubes | 33.81 |
|---|---|
| Finish Shown | RSF – Vellum and WDF – Flaxen |
| Kitted Skus | 309272, 309273 |
| Overall Product Height | 29.50 |
| Overall Product Width | 60 |
| Pieces Shown | 309272 Constantin Dining Table Top and 309273 Constantin Dining Table Base |
| Product Type | Dining Table |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 354.0 |
| Total Shipping Weight | 354.0 |
| Website Material | Wood |
| Winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Vellum finish on cast resin base in dimensional geometric pattern | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Round white oak top in Flaxen finish | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Depth | 60 in (152.4 cm) |
| Height | 29.50 in (74.93 cm) |
| Qty On Hand | 20 |
| Width | 60 in (152.4 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.