Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A distinctive double-panel headboard makes its mark on the Gambol bed. A curved shape offers comfort and dimension against the rectangular back panel. An upholstered footboard has an open cutout at the base that provides lightness to the design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 19.0 |
| Cubes | 39.93 |
| Floor To Top Of Side Rail | 14.25 in and 36.2 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 25 in and 63.5 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Kitted Skus | 347FR09, 347H09 |
| Overall Product Height | 60 |
| Overall Product Width | 86 |
| Pieces Shown | 347FR09 Gambol Footboard/Side Rails and 347H09 Gambol Headboard |
| Product Type | Beds |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 276.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.62 in and 19.35 cm |
| Top Of Slat | 6.62 in and 16.81 cm |
| Total Shipping Weight | 276.0 |
| Adjustable glides | Yes |
| Double-panel upholstered headboard with upholstered footboard and side rails | Yes |
| Available in select fabric options | Yes |
| Productionplant | Domestic |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 91 in (231.14 cm) |
| Height | 60 in (152.4 cm) |
| Width | 86 in (218.44 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.