Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Solana right arm chaise is a relaxed design with a distinctive knife-edge pleat on the front of the arm. A fully upholstered frame creates softness while the cushion and back pillow offer incredible comfort in all-weather style. It can stand alone or be used as part of the Solana sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (1) Knife-edge without welt |
|---|---|
| Com | 9.5 |
| Cubes | 51.65 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6078-000 |
| Fabric Shown | 6078-000 |
| Furniturecoveringraphite | C7937O |
| Furniturecoverinlightgrey | C7937BO |
| Marketing Labels | Solana Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Product Type | Right Arm Chaise |
| Productionplant | Plant 6 |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric |
| Arm Height | 22.00 in and 55.88 cm |
| Companion Skus | O7920, O7922, O7938, O7981 and O7982 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–NOJqDpzu–/f6btrbzwxmpzap2svw47.pdf |
| Overall Product Height | 28.50 |
| Overall Product Width | 38.50 |
| Seat Depth | 47.25 in and 120.02 cm |
| Seat Height | 17.00 in and 43.18 cm |
| Depth | 65.50 in (166.37 cm) |
| Height | 28.50 in (72.39 cm) |
| Qty On Hand | 249 |
| Width | 38.50 in (97.79 cm) |
| Flanged-edge arm | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Teak feet in Weathered Teak finish | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.